INFO:
Zaloguj się w portalu zmpd.pl
INFO:
Zarejestruj się w portalu zmpd.pl
Aktualności
Piętrzące się obostrzenia administracyjne pogarszają kondycję branży transportowej. Już osiem krajów UE, dostrzegając to, stosuje rozmaite instrumenty wsparcia, m.in. zwrot części podatku akcyzowego. Takiej pomocy, regulowanej przez unijną dyrektywę, potrzebują też polskie firmy – pisze na łamach Tygodnika Gazety Prawnej dyrektor Departamentu Transportu ZMPD Piotr Mikiel.
Do tej pory środowisko przewoźników drogowych w Polsce nie zabiegało o finansowe wsparcie branży przez państwo, mimo pojawiających się co raz większych trudności. Wiele krajów europejskich wspiera pozycję konkurencyjną swojej branży transportowej, stosując różnego rodzaju mechanizmy wspomagające. Jednym z takich instrumentów jest zwrot akcyzy zawartej w paliwie wykorzystywanym do profesjonalnego wykonywania transportu drogowego. Stosuje go już osiem państw członkowskich UE.
W Polsce nie przewiduje się zwolnień akcyzowych dla paliwa zakupionego w naszym kraju przez przewoźników drogowych. Zwolnione z akcyzy są natomiast paliwa używane w statkach powietrznych oraz żegludze. Ponadto od wielu lat przewiduje się zwrot podatku akcyzowego zwartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Branża transportowa postuluje wprowadzenie zwrotu części akcyzy.
Obowiązujący w Polsce poziom opodatkowania oleju napędowego nieznacznie odbiega od minimalnego poziomu opodatkowania tego oleju wynikającego z przepisów unijnych. Wysokość akcyzy wraz z opłatą paliwową wynosi 343,17 euro, co oznacza różnicę w wysokości 13,17 euro/1000 l w stosunku do wspólnotowego minimum, o którym mowa w art. 7 ust. 1 dyrektywy Rady 2003/96/WE. Ewentualny zatem zwrot akcyzy mógłby dotyczyć wyłącznie tej różnicy, co mogłoby się przełożyć na maksymalny zwrot ok. 3,83 proc. podatku zawartego w cenie litra oleju napędowego. W praktyce oznaczałoby to zwrot ok. 5,6 gr od każdego litra zakupionego paliwa.
Filtr info.
Popularne tagi
Tagi abc..
Ceny ON
Waluty
Partner strategiczny ZMPD
Należymy do
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
ZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.
Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce
ZMPD jest największym polskim stowarzyszeniem w branży transportu drogowego, istniejącym od 1957 roku.