ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Podatek transportowy - ranking gmin  

Według wyliczeń Ministerstwa Finansów dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego (gmin, powiatów i województw) podatek od środków transportu stanowi 1,1 proc. dochodów. Taki poziom zysków sprawia, że w znakomitej większości gmin - szczególnie miejskich - samorządowcy nie wykazują żadnej inicjatywy, aby stawki tego podatku obniżać. Różnice w wysokości tego podatku na terenie kraju są bardzo duże.

Najmniejsza stawka dla ciągnika siodłowego powyżej 31 ton o dwu osiach z zwieszeniem pneumatycznym jest w Łosicach (województwo mazowieckie) - wynosi 1 382 zł. Taka sama obowiązuje w gminie Suchy Las (województwo wielkopolskie) oraz w Józefowie pod Warszawą. Ale już w Rudzie Śląskiej (województwo śląskie) jest to 2 978,53 zł, a w Kowalach Oleckich (województwo warmińsko-mazurskie) 3 125,53 zł.
Różnica w opłatach może wynosić niemal dwa tysiące zł, co w przypadku kilkunastu czy kilkudziesięciu pojazdów stanowi bardzo poważną kwotę.

Z analiz Departamentu Transportu ZMPD, wykonanych w I połowie 2014 roku, wynika, że średnia podatku dla pojazdu powyżej 31 ton wynosi 1 886,24 zł i jest nieznacznie wyższa od mediany podatków (czyli najczęściej spotykanej wysokości podatku) w tej kategorii, wynoszącej 1 842 zł. Samorządy w przeważającej większości stosują stawki znacznie wyższe od minimalnych. Nie da się przy tym jednoznacznie wskazać najprzyjaźniejszych dla transportu regionów kraju. Praktycznie w każdym województwie i powiecie można znaleźć miejsce oferujące swoim przedsiębiorcom atrakcyjne warunki prowadzenia działalności.

Poniżej przedstawiamy listę stu gmin, w których obowiązują najkorzystniejsze stawki podatku od środków transportu.


 Pobierz
Sto gmin przyjaznych transportowi - ranking


Poniżej załączamy wykaz stawek podatku od środków transportu w 1 400 gminach, czyli niemal połowie wszystkich gmin w Polsce, w dwóch formatach: PDF i Excel. Ten drugi format pozwala na przeszukiwanie wykazu gmin według samodzielnie określonych kryteriów.


 Pobierz
Podatki od środków transportu w gminach
Podatki od środków transportu w gminach
   « powrót
facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6111391    Partner - giełda transportowa TimoCom