ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Kryzys w Calais  

Calais, czyli droga przez mękę

Francja. Kierowcy tirów z Polski mówią o dramatycznych scenach, które rozgrywają się we francuskim Calais. To m.in. we wnętrzu ich pojazdów uchodźcy próbują nielegalnie przedostać się do Wielkiej Brytanii.

- To bandytyzm, którego francuska policja nie widzi - mówi Artur Ciechanowski. Prowadzi tira od trzech miesięcy. W tym czasie dwukrotnie na granicy francusko-brytyjskiej w Calais omal nie stracił życia. Gangi imigrantów atakują tam ciężarówki, licząc, że uda im się nimi przedostać na Wyspy Brytyjskie.

- Zachodnie media pokazują ich jako ofiary, a zachowanie kierowców tirów określają jako niehumanitarne. Bo rzekomo rozjeżdżają rzucających się pod koła ludzi, którzy wcześniej grozili im maczetami, nożami. To absurd! - nie kryje irytacji Marek Gunia, dyrektor do spraw transportu w starosądeckim Batimie.

Zagrożone życie kierowców W ostatni weekend znów życie jego kierowców wisiało na włosku. - Była godzina druga w nocy. Zwykle kierujemy się do portu, ale tym razem jechaliśmy w stronę Eurotunelu. Byliśmy zaledwie dwa kilometry od niego - opowiada Roman Partyka, który wraz z Arturem Ciechanowskim tworzy załogę tira.

Kierowcy zwolnili, bo na trasie na awaryjnych światłach stał przed nimi inny samochód ciężarowy. - Pomyśleliśmy, że kierowca złapał gumę - przyznaje Ciechanowski. Dopiero omijając tira zauważyli rzuconą na drogę ogromną kłodę. - Już wiedzieliśmy, co się święci - mówią kierowcy.

Ledwie tylko zdążyli zamknąć drzwi kabiny tira od środka, gdy ze wszystkich stron rzucili się na nich ludzie uzbrojeni w noże i maczety. - Było ich około czterdziestu. Próbowali rozbić szyby i boczne lusterka, byśmy nie widzieli, co robią z tyłu. Grozili, że za moment nas po prostu zabiją - relacjonują kierowcy.

Czytaj więcej na DziennikPolski24.pl

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6056317    Partner - giełda transportowa TimoCom