ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Niemcy: stawka minimalna  

PE: Delegowanie pracowników to nie „dumping socjalny”

W połowie września Parlament Europejski przy poparciu 458 parlamentarzystów przyjął w Strasburgu raport w sprawie dumpingu socjalnego w Unii Europejskiej przygotowany z inicjatywy francuskiego socjalistycznego eurodeputowanego Guillaume Balasa.

Przez ostatnie lata pojęcie „dumpingu socjalnego” służyło głównie jako polityczne hasło-klucz służące populistycznym politykom i zachodnioeuropejskim związkom zawodowym do walki z „tanimi pracownikami” z biedniejszych państw członkowskich. Z czasem zyskało dużą popularność wśród europosłów, aż w końcu dotarło na sam szczyt – w swoim przemówieniu użył go przewodniczący Juncker, który zapowiedział że dla „dumpingu socjalnego” w Unii Europejskiej miejsca nie będzie. Problem w tym, że nikt nie wiedział z czym konkretnie przewodniczący Juncker będzie walczył. W marcu okazało się, że przede wszystkim z pracownikami delegowanymi i ich pracodawcami.

Po latach niepewności Parlament Europejski podjął w końcu próbę sprecyzowania tego enigmatycznego określenia. Kluczową rolę w tym procesie odegrała polska eurodeputowana Danuta Jazłowiecka, która była sprawozdawcą cieniem tego projektu.

W przegłosowanej na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego ostatecznej wersji sprawozdania „dumping socjalny” zdefiniowano jako:
„Szeroko rozumiane, zamierzone praktyki i obchodzenie obowiązującego prawa europejskiego i krajowego, które przyczyniają się do rozwoju nieuczciwej konkurencji, prowadząc do sprzecznego z prawem minimalizowania kosztów pracy i naruszania praw pracowniczych oraz wyzysku pracowników”.

Co może wielu zaskoczyć, w sprawozdaniu nie ma ani słowa o delegowaniu pracowników. Zdaniem Parlamentu Europejskiego dumping socjalny przejawia się natomiast w nielegalnych praktykach takich jak praca nierejestrowana, czy fałszywe samozatrudnienie.
W opinii Parlamentu Europejskiego zwalczanie takich praktyk będzie wymagać skuteczniejszej kontroli, silniejszej współpracy pomiędzy państwami UE oraz likwidacji luk prawnych.

Więcej na stronie Inicjatywa Mobilności Pracy

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6111446    Partner - giełda transportowa TimoCom