ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Polska - Rosja: przewozy  

Polska – Rosja: ustalono kontyngent zezwoleń na rok 2016

Komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z 1 kwietnia 2016 r.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit i wiceminister transportu Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Asauł podpisali 1 kwietnia 2016 r. porozumienie w sprawie międzynarodowych przewozów drogowych.

Porozumienie jest trudnym kompromisem, ale oddala widmo blokady transportu międzynarodowego między Polską a Rosją po 15 kwietnia 2016 r. - podkreślił minister Andrzej Adamczyk.

W podpisanym dokumencie ustalono wielkość kontyngentu zezwoleń do końca grudnia 2016 r. Polska otrzyma 170 tysięcy zezwoleń, w tym 30 tysięcy zezwoleń Rosja - kraje trzecie. Strona rosyjska także otrzyma 170 tys. zezwoleń, w tym 10 tys. na przewozy do/z krajów trzecich. Wymiana zezwoleń nastąpi po opublikowaniu przez Rosję zmienionego rozporządzenia w sprawie kontroli transportu.

Dotychczas niewykorzystane zezwolenia, które przydzielono na mocy tymczasowego porozumienia zawartego w lutym 2016 r., także zachowują swoją ważność. W sumie Polska otrzyma na ten rok 190 tys. zezwoleń, w tym 40 tys. na przewozy do krajów trzecich.

Strona rosyjska zobowiązała się do zmiany rozporządzeń, które eliminowały polskich przewoźników z rynku rosyjskiego. Jesteśmy usatysfakcjonowani, że warunki prowadzenia działalności transportowej przez polskie firmy na terenie Rosji nie pogorszą się - powiedział wiceminister Jerzy Szmit.

Na mocy podpisanego dziś porozumienia powołana zostanie też polsko - rosyjska grupa interwencyjna, której zadaniem będzie rozwiązywanie konkretnych problemów przewoźników np. z policją czy służbami kontroli transportu. W jej skład wejdą przedstawiciele administracji rządowych oraz przewoźników z obu krajów.


Polsko – rosyjskie rozmowy w sprawie międzynarodowych przewozów drogowych,  prowadzone w Gdańsku w dniach 31 marca - 1 kwietnia, zakończono podpisaniem porozumienia.

Ustalono wielkość kontyngentu zezwoleń do końca grudnia 2016 r. Polska otrzyma 170 tysięcy zezwoleń, w tym 30 tysięcy zezwoleń Rosja - kraje trzecie.


Komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z 31 marca 2016 r.

31 marca 2016 r. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku rozpoczęła się kolejna, dwudniowa tura negocjacji w ramach Polsko – Rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Przed rozpoczęciem rozmów wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit na spotkaniu z mediami przedstawił polskie cele. W konferencji wzięli udział także przedstawiciele polskich przewoźników.

„To już szóste spotkanie. W ciągu pięciu ostatnich, które były bardzo trudne, doszliśmy do pewnych uzgodnień. Natomiast dzisiaj jesteśmy w takiej sytuacji, że w przesłanym do Polski dokumencie rozporządzenia ministra transportu Federacji Rosyjskiej, które miało konsumować to, co zostało uzgodnione w Moskwie, są jeszcze spore braki, o których chcemy jeszcze ze stroną rosyjską rozmawiać” – powiedział minister Szmit.

Według ministra wątpliwości dotyczą m.in. sformułowań zapisanych w aktualnej wersji rozporządzenia, których nie było w zawartym w lutym tego roku tzw. porozumieniu moskiewskim, a także braku części zapisów, które w myśl ostatnich uzgodnień miały się w nim pojawić.

Rozmowy mają polegać m.in. na doprecyzowaniu szczegółowych różnic miedzy protokołem a rosyjskimi aktami prawnymi. Przykładem takich różnic jest np. sformułowanie „towary, które przejdą przez składy” i wprowadzone przez Rosję „towary, które przejdą przez składy celne”, które w konsekwencji mocno zawęża możliwości logistyki polskiego transportu.

Minister Jerzy Szmit zapewnił też, że podczas rozmów strona polska będzie niezmiennie bronić interesów polskich przewoźników i polskiego przemysłu.

Poprzednie rozmowy odbyły się w dniach 18-19 lutego 2016 r. w Moskwie i zakończyły się zawarciem tymczasowego porozumienia, które obowiązuje do 15 kwietnia 2016 r. W jego ramach Polscy przewoźnicy otrzymali 20 tys. zezwoleń – 10 tys. ogólnych i 10 tys. na przewozy z/do krajów trzecich. Stronie rosyjskiej również przydzielono 20 tys. zezwoleń – 19,5 tys. ogólnych i 500 na przewozy z/do krajów trzecich.

 

--------

Informacje w mediach

----------

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6056316    Partner - giełda transportowa TimoCom