ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Norwegia: płaca minimalna  

Inicjatywa Mobilności Pracy przeciwko stanowisku 7 unijnych ministrów

Inicjatywa wystosowała list otwarty do Ministra Pracy i Polityki Społecznej w związku z zagrożeniem, jakim są postulaty wystosowane przez siedem państw członkowskich UE do komisarz Marianne Thyssen. [Pismo 7 ministrów z 18 czerwca br. zamieściliśmy na stronie ZMPD tutaj] Nasze Stowarzyszenie alarmuje, że ich realizacja doprowadzi do zablokowania swobody świadczenia usług, a w konsekwencji wykluczenia polskich firm usługowych z rynku wewnętrznego.

W liście do Komisarz UE ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych, Umiejętności i Mobilności Pracowników ministrowie pracy Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Holandii i Szwecji żądają zmiany zasad regulujących delegowanie pracowników, zarówno w dyrektywach o delegowaniu, jak i w rozporządzeniach o koordynacji systemów ubezpieczeń społecznych. List ten obrazuje nieprzychylne nastroje grupy wpływowych państw członkowskich wobec pracowników delegowanych z nowych państw członkowskich i zapowiada nową bitwę o delegowanie przy okazji zmiany rozporządzenia 883/2004.

W liście otwartym do dr. Władysława Kosiniaka-Kamysza zawarliśmy szereg kontrargumentów dla postulatów siedmiu ministrów pracy oraz prośbę o interwencję rządu RP na szczeblu europejskim w obronie swobody świadczenia usług. Piszemy w nim między innymi:
Z zaniepokojeniem przyjmujemy stanowisko ministrów – sygnatariuszy listu, którzy uważają, że zapewnienie ochrony socjalnej i godnych warunków zatrudnienia pracownikom delegowanym jest możliwe jedynie przez wprowadzenie zasady „równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu”. My natomiast jesteśmy przekonani, że wprowadzenie tej zasady ograniczy swobodę świadczenia usług do takiego stopnia, że świadczenie usług ponad granicami państw członkowskich będzie nieopłacalne i zaniknie całkowicie. Naturalnie zmniejszy się wówczas liczba przypadków naruszenia praw pracowników delegowanych, ponieważ nie będzie już pracowników delegowanych, których prawa można by łamać. Naszym zdaniem zasada ta stanowiłaby faktyczną barierę w zakresie swobody przepływu usług na obszarze rynku wewnętrznego.

List otwarty można przeczytać tutaj.

Źródło: Inicjatywa Mobilności Pracy

 

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6111444    Partner - giełda transportowa TimoCom