ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli










ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt





  MENU BRANŻA  


  Francja: płaca minimalna  

Francja: od 1.01.2017 elektroniczne zgłaszanie kierowców

Od 1 stycznia 2017 r. zaświadczenia o oddelegowaniu kierowców powinny być składane drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu informatycznego SIPSI. Rząd francuski planuje też wprowadzenie nowej opłaty dla pracodawców delegujących pracowników do Francji. Nowe przepisy uderzają w zagranicznych przedsiębiorców.

Już od pierwszego dnia stycznia 2017 r. deklaracje oddelegowania kierowców do pracy we Francji wprowadzone tzw. ustawą Macron składane będą drogą elektroniczną. Rozwiązanie to przewidziane zostało w samej ustawie, jednakże aż do końca lipca nie było przepisów wykonawczych. Rozporządzenie zostało wydane dopiero 29 lipca 2016 r. Zgodnie z nim zarówno zgłoszenie oddelegowania (wymagane dla pracowników delegowanych w innych branżach niż transportowa), jak i zaświadczenia o oddelegowaniu kierowców mają być wysyłane przez system informatyczny nazwany SIPSI. Platforma ta już działa, jednakże na razie korzystanie z niej nie jest obowiązkowe. Zmieni się to 1 października 2016 r. dla zgłoszeń oddelegowania oraz 1 stycznia 2017 r. dla zaświadczeń o oddelegowaniu kierowców. Dla porządku zauważyć należy, że w niektórych departamentach wymaga się już teraz, aby zgłoszenie delegowania pracowników w innych branżach niż transportowa składane były drogą informatyczną, mimo że co innego wynika z przepisów.

Przy okazji tej zmiany szeroko dyskutowana oraz wywołująca wiele kontrowersji ustawa el Khomri, zwana też „ustawą o pracy” (loi travail) z dnia 8 sierpnia 2016 r. wprowadziła nową opłatę, rodzaj podatku, dla pracodawców delegujących pracowników do Francji. Szczegóły opłaty, ani data, od kiedy zacznie ona obowiązywać nie są na razie znane – mają zostać określone w rozporządzeniu – ale już teraz wiadomo, że maksymalna wysokość opłaty może wynieść nawet 50 euro od pracownika. Sądząc po obecnej polityce Francji w kwestii pracowników oddelegowanych, wydaje się prawie pewne, że opłata ta zostanie wprowadzona już krótce i ustalona właśnie na tym maksymalnym poziomie 50 euro.

Oficjalnym celem wprowadzenia tej opłaty jest, co zostało wprost zapisane w ustawie, sfinansowanie kosztów wprowadzenia oraz utrzymania systemu informatycznego do składania deklaracji i zaświadczeń oddelegowania.

Patrząc na statystyki oddelegowania, tylko w 2015 r. ponad 286 000 pracowników było we Francji objętych zgłoszeniem oddelegowania, a przypomnieć należy, że wtedy obowiązek zgłoszenia nie dotyczył jeszcze kierowców. Gdyby od każdego z tych pracowników pracodawca miał zapłacić 50 euro, dałoby to Francji w 2015 r. dodatkowe 14 300 000 euro!
Nie znając szczegółów opłaty, wygląda ona daleko idącą dyskryminację zagranicznych pracodawców ograniczającą im w rzeczywistości dostęp do francuskiego rynku. Można więc spodziewać się protestów i skarg do Brukseli, jak miało to miejsce niedawno przy wprowadzeniu przepisów zobowiązujących zagranicznych przewoźników do wypłacania zagranicznym kierowcom minimalnego wynagrodzenie francuskiego za czas pracy na terenie Francji.

Informacja ze strony Kancelarii Copernic Avocats

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6111448    Partner - giełda transportowa TimoCom