ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Kryzys w Calais  

Calais: imigranci nadal atakują, ZMPD podejmuje kolejne interwencje

Poniżej zamieszczamy film nagrany przez kierowcę Mirosława Ferenca, którego ciężarówkę usiłowali zatrzymać imigranci podczas przejazdu do portu w Calais 6 września 2016 r.


W związku z powtarzającymi się atakami nielegalnych imigrantów na kierowców ciężarówek przewożących ładunki przez kanał La Manche z portu w Calais, ZMPD po raz kolejny podjęło pisemne interwencje.

ZMPD zwróciło się 15 wrześnie 2016 r. do przedstawicieli polskiego rządu oraz ambasadorów Francji i Wielkiej Brytanii w Polsce, aby podjęli działania  w celu ochrony bezpieczeństwa polskich kierowców wykonujących przewozy na trasie z Francji do Wielkiej Brytanii.

Każdego dnia w Calais dochodzi do napadów na ciężarówki, wśród których ponad jedną piątą stanowią pojazdy polskie. Nasi przewoźnicy wykonują na tej trasie około dwóch i pół tysiąca przewozów w ciągu doby. Postępowanie nielegalnych imigrantów staje się coraz bardziej zuchwałe, a reakcja służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obsługę ruchu granicznego jest coraz bardziej nieadekwatna. Imigranci przygotowują napady na nasze pojazdy w biały dzień, nie unikając kamer telewizji z całego świata. Powstaje wrażenie, że służby francuskie i brytyjskie przyglądają się temu spektaklowi bezczynnie. Polscy obywatele wykonujący pracę za kierownicami ciężarówek skarżą się każdego dnia, że zostali pozostawieni sami sobie, że nie mogą liczyć na niczyją pomoc.

Prezes ZMPD Jan Buczek zaznaczył, że dramatyczne wydarzenia w Calais, ich skala i przebieg oraz fakt, że dotykają one tysięcy Polaków, należy traktować jako głęboki kryzys bezpieczeństwa, a polscy kierowcy każdego dnia znajdują się w epicentrum tego kryzysu.

Dotkliwy problem stanowi postępowanie brytyjskiej administracji granicznej, która stosuje restrykcyjne kary za przewóz nielegalnych imigrantów, zarówno wobec kierowców, jak i właścicieli pojazdów. Nakładane są one nawet wtedy, kiedy kierowcy sami zgłaszają, że do ich pojazdów, wbrew ich woli, dostali się imigranci. W ten sposób za brak należytego działania służb państwowych karani są ludzie, będący w istocie ofiarami tej bezczynności.

Prezes ZMPD proponuje spotkanie konsultacyjne z przedstawicielami środowiska międzynarodowych przewoźników drogowych, w celu omówienia sposobów postępowania wobec nasilających się przejawów agresji nielegalnych imigrantów w Calais oraz niewystarczających oraz często nieprawidłowych reakcji służb Francji i Wielkiej Brytanii.

Pisma załączamy poniżej.


 Pobierz
Pismo do premier B. Szydło
Pismo do MSZ
Pismo do MSWiA
Pismo do MIiB
Pismo do ambasadora Francji
Pismo do ambasadora Wlk. Brytanii
     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6056318    Partner - giełda transportowa TimoCom