ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Francja: płaca minimalna  

Pierwsza kontrola płacy minimalnej we Francji

Przekazujemy poniżej  informację ze strony OCRK o pierwszej kompleksowej kontroli polskiego przewoźnika.

Po zaledwie trzech miesiącach obowiązywania płacy minimalnej dla pracowników delegowanych do Francji, polski przewoźnik wykonujący przewozy drogowe (obejmujące załadunki i rozładunki na terenie Francji) został poddany szczegółowej kontroli. Francuska Inspekcja Pracy zobowiązała go do przedłożenia dokumentów potwierdzających wypłatę co najmniej 10 euro za każdą godzinę pracy dla delegowanych kierowców.

Kontrola dotycząca wypłaty minimalnego wynagrodzenia jest następstwem kontroli drogowej kierowcy, która miała miejsce dwa tygodnie wcześniej i była przeprowadzona przez francuską żandarmerię. Wezwanie do okazania dokumentów przez przedsiębiorcę zostało przekazane telefonicznie przedstawicielowi firmy działającemu na terenie Francji.

Inspekcja Pracy zażądała przedłożenia listy płac potwierdzającej wypłatę minimalnego wynagrodzenia za okres od lipca tego roku wraz z tłumaczeniem na język francuski. Kontrolujący wymagał, aby wskazane dokumenty dostarczyć niezwłocznie w formie elektronicznej na podany adres mailowy.

Przewoźnik skorzystał z usług rekomendowanego przez OCRK reprezentanta we Francji, który przesłał do Inspekcji Pracy listy płac pracowników przedsiębiorcy.

Przypominamy, że od 1.07.2016 r. przepisy francuskie wprowadzają nowe obowiązki dla firm transportowych. Obowiązują one we wszystkich sytuacjach delegowania (kabotaż czy przewóz dwustronny). Przedsiębiorstwo zobowiązane jest m.in. do wyznaczenia reprezentanta na terenie Francji. Ponadto, konieczne jest wypełnienie dla każdego kierowcy zaświadczenia o delegowaniu. Brak wymaganego zaświadczenia w samochodzie ciężarowym podlega karze grzywny, która wynosi do 750 € (ok. 3 300 zł). Nakładane również mogą być kary administracyjne w wysokości: do 2 000 € na oddelegowanego pracownika oraz do 4 000 € w przypadku ponownego uchybienia. Całkowita kwota kary grzywny nie może być wyższa niż 500 000 €.

Źródło: OCRK

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6111453    Partner - giełda transportowa TimoCom