ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Niemcy: stawka minimalna  

KE wszczęła postępowanie przeciwko Francji, kontynuuje p-ko Niemcom

Komisja Europejska rozpoczęła 16 czerwca 2016 roku postępowanie wobec Francji w związku z zastosowaniem przepisów o płacy minimalnej do sektora transportu międzynarodowego. Podjęła też kolejne kroki formalne w sprawie Niemiec.

Komisja uważa, że przepisy o płacy minimalnej, stosowane przez obydwa kraje na ich terytorium w tranzycie oraz transporcie międzynarodowym, naruszają unijne zasady obowiązujące na jednolitym rynku. Z informacji Polskiego Radia wynika, że Bruksela nie kwestionuje natomiast przepisów dotyczących kabotażu, czyli przewozów na terenie Francji świadczonych przez zagranicznych kierowców.

Po wymianie informacji z władzami francuskimi i wnikliwej ocenie prawa francuskiego (Loi Macron), które zacznie obowiązywać 1 lipca 2016 r., Komisja podjęła decyzję o przesłaniu wezwania do usunięcia uchybienia do Francji. Stanowi to pierwszy krok w procedurze w sprawie naruszenia prawa unijnego.

Ponadto Komisja postanowiła skierować dodatkowe wezwanie do usunięcia uchybienia do władz niemieckich w związku z postępowaniem EU – Pilot, rozpoczętym w maju 2015 r. Mimo kolejnych rozmów prowadzonych w celu osiągnięcia polubownego rozwiązania żadna odpowiedź władz niemieckich, ani późniejsze dyskusje nie rozwiały głównych obaw Komisji.

W obu przypadkach Komisja uważa, że stosowanie płacy minimalnej do niektórych międzynarodowych operacjach transportowych posiadających jedynie marginalny związek z terytorium przyjmującego państwa członkowskiego nie może być uzasadnione, gdyż tworzy nieproporcjonalne bariery administracyjne, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE. Komisja uważa, że należy podjąć dalsze środki do zapewnienia ochrony socjalnej pracowników oraz zapewnienia niezakłóconej konkurencji, jednocześnie pozwalając na swobodny przepływ towarów i usług.

Francuskie i niemieckie władze mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi.

Komunikat Komisji Europejskiej z 16 czerwca 2016 roku: Commission takes legal action against the systematic application of the French and German minimum wage legislation to the transport sector
     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6056315    Partner - giełda transportowa TimoCom