ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Rosja: opłaty drogowe  

System Platon nie jest przygotowany właściwie

Rosyjskie media informują, że protesty rosyjskich przewoźników przeciwko wprowadzeniu opłaty za przejazd po drogach federalnych zmusiły urzędników do opracowania propozycji zmian w trybie pilnym. Jednocześnie w związku z wielokrotnymi skargami przewoźników Ministerstwo Transportu przyznało się do nieprawidłowości pracy systemu Platon. Rosavtodor w odpowiedzi na skargi oświadczył, że wszystkie zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w naliczaniu opłaty będą rozpatrywane przez operatora systemu w terminie trzech dni.

Ministerstwo Transportu wraz z grupa deputowanych Dumy opracowało poprawki do kodeksu (art. 12.21.3) dotyczące sposobu pobierania kar i ich wysokości. Poprawki przewidują zwolnienie kierowców ciężarówek, które są własnością rosyjskich przewoźników z kar za naruszenia związane z opłatą za przejazd. Obecnie kara grzywny dla osób fizycznych wynosi 5 000 rubli.

Omawiane są też różne propozycje dotyczące obniżenia kar dla osób prawnych. W Ministerstwie Transportu proponują obniżenie kary do 50 000 rubli za brak opłaty, a za powtórne naruszenie – 100 000 rubli. Obecnie kara ta wynosi 450 000 rubli za pierwsze naruszenie i 1 milion w przypadku powtórnego braku opłaty.
Przewodniczący Komitetu Transportu Dumy Jewgienij Moskwiczow (prezes ASMAP) uważa, że kara powinna wynosić 10 00 rubli dla wszystkich.

Rzecznik obrony praw przedsiębiorców przy prezydencie Rosji Borys Titow zwrócił się do prezydenta z propozycją wprowadzenia trybu testowego dla Platona na okres 12 miesięcy. Na ten czas Titow proponuje ustanowienie zerowej taryfy za przejazd ciężarówek po drogach federalnych. W piśmie adresowanym do prezydenta Putina, Titow uzasadnia swoje stanowisko tym, że w ciągu kilku dni od wprowadzenia systemu wyraźnie widać brak przygotowania. „Dokonanie opłaty przez internet jest bardzo uciążliwe, ponieważ system stale się zawiesza. W połowie przypadków serwis jest niedostępny, a środki finansowe są ściągane samoistnie”.
Na razie brak reakcji Putina na pismo rzecznika. Jednakże sekretarz prasowy prezydenta oświadczył, że w Kremlu nie mają zamiaru włączać się do konfliktu między przewoźnikami a operatorem systemu Platon. „To sprawa rządu” – uznaje rzecznik.

TAGI: Platon   Rosja opłaty drogowe  
Więcej na ten temat...
15 listopada dyżur przedstawicieli ZMPD w Krasnej Gorce
  DATA: 2015-11-13
Platon: instrukcja video wykupu trasy
  DATA: 2015-11-15
Płatne drogi w Rosji. Będzie chaos?
  DATA: 2015-11-15
Kolejna interwencja ZMPD do MIiR
  DATA: 2015-11-17
   


     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6056331    Partner - giełda transportowa TimoCom