ZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychZMPD - Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników DrogowychPrzedstawicielstwo w Brukseli


ZMPDTIRBranżaSzkoleniae-SklepUsługi"Przewoźnik"OgłoszeniaKatalog FirmKontakt

  MENU BRANŻA  


  Norwegia: płaca minimalna  

Norwegia kopiuje Niemcy

Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld złożył pisemną interpelację do Komisji Europejskiej w sprawie norweskiej ustawy o płacy minimalnej. – W mojej ocenie norweskie przepisy i ich interpretacja mają znamiona wprowadzania pozataryfowych barier w przepływie towarów i usług, a także stają się barierą w swobodzie przepływu osób, co stoi w całkowitej sprzeczności do obowiązującego prawa, zarówno traktatowego, jak i prawa wtórnego Unii Europejskiej. W związku z powyższym zwracam się do Komisji Europejskiej z pytaniem, jakie oraz kiedy zamierza podjąć działania, aby wyeliminować niezgodne z unijnym prawem przepisy norweskiej ustawy o płacy minimalnej – napisał eurodeputowany w swojej interpelacji.

W ślad za Niemcami władze Norwegii przyjęły nowe przepisy w sprawie minimalnego wynagrodzenia dla kierowców w transporcie drogowym. Już od 1 lipca br. stawka ta wynosi 18 euro za godzinę i obowiązuje wszystkich, a zatem także zagranicznych kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony oraz autobusów, którzy tylko czasowo znajdą się na terytorium Norwegii w ramach wykonywanych obowiązków. Do tego kierowcy śpiący w kabinie samochodu mają otrzymywać specjalny dodatek w wysokości 35 euro na dobę.

- Mimo iż Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, jako członek Europejskiego Obszaru Godpodarczego, korzysta z uprzywilejowanego dostępu do rynku wewnętrznego i jest zobligowana do przestrzegania podstawowych swobód obowiązujących na tym rynku, tak samo jak każde państwo Unii Europejskiej – zaznaczył w pytaniu do Komisji Europejskiej poseł z Wielkopolski.

W sprawach budzących niepokój strony porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym dysponują narzędziami konsultacyjnymi oraz prawnymi, włącznie ze skargą do Trybunału Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Po wprowadzeniu w Niemczech przepisów podobnych do norweskich, Komisja Europejska rozpoczęła procedurę kontrolną, domagając się wyjaśnień od rządu niemieckiego oraz ich uchylenia w razie potwierdzenia sprzeczności z prawem unijnym.

- Od wielu miesięcy mówimy o tym, że brak zdecydowanej reakcji Unii Europejskiej na próby demontażu Jednolitego Rynku Europejskiego zachęci kolejne państwa do podjęcia podobnych działań. Już teraz we Francji i Szwecji są przygotowywane konkretne rozwiązania legislacyjne w zakresie płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców. Ten efekt domina powinien budzić nasz największy niepokój – podkreślił poseł Szejnfeld.

Czytaj cały komunikat na stronie Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

     
   « powrót

facebook.com/ZMPDwPolsce
youtube.com/user/ZMPD
e-sklep ZMPD
Opłaty na Węgrzech z ZMPD
 
 


Regulamin   |    Mapa serwisu   |    Adobe Reader   |    Reklama   |    Wszystkich wejść: 6056316    Partner - giełda transportowa TimoCom